اکسل چیست ؟

اکسل چیست

نرم افزار اکسل چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اکسل یکی از نرم افزار های مجموعه آفیس می باشد که محصول شرکت ماکروسافت ( Microsoft ) است. مجموعه آفیس شامل چند نرم افزار است که معروف ترین های آن نرم افزار اکسل ، پاورپوینت و نرم افزار ورد می باشد.

نرم افزار اکسل کاربردهای مختلف و متنوعی دارد و برای مدیریت داده ها مورد استفاده قرار می گیرد . اکثر افراد ، شرکت ها و ادارات از این نرم افزار برای تجزیه و تحلیل آماری ، ثبت و ذخیره اطلاعات و محاسبات استفاده می کنند.

تا به الان صدها نرم افزار مشابه اکسل وارد بازار شده است اما هیچ کدام نتوانسته اند با این نرم افزار وارد رقابت شوند و همچنان اکسل محبوب ترین و قدرتمندترین نرم افزار برای مدیریت داده ها است.

ابزار و امکانات متنوعی که این نرم افزار دارد باعث شده که افراد و شرکت ها براحتی بتوانند داده ها و اطلاعات خود برای تحلیل و مدیریت وارد این نرم افزار کنند.

وقتی نرم افزار اکسل را اجرا می کنید صفحه نرم افزار بطور پیش فرض به شکل جدول است که دارای چندین سطر و ستون می باشد. شما براحتی می توانید انواع اطلاعات دلخواه خود به صورت جدولی وارد این نرم افزار کنید.

اطلاعاتی مانند:

۱ . لیست مشتریان به همراه مبلغ و تاریخ خرید

۲ . فهرست هزینه های انجام شده

۳ . لیست محصولات به همراه جزئیات

۴ . فهرست کارمندان یا دانش آموزان به همراه اطلاعات تماس آنها

۵ . فهرست مبالغ درآمد ماهانه و سالانه شرکت یا افراد

مواردی که در بالا گفتیم فقط به عنوان مثال بود و شما هر نوع اطلاعات را بنا به حوزه کاری و سلیقه خودتان می توانید در این نرم افزار وارد و ذخیره کنید.

همانطور که گفتیم اکسل دارای ابزار و امکانات متنوعی می باشد و کاربردهای مختلفی دارد . یکی از کارهای متداول رسم نمودار در اکسل می باشد . این نرم افزار بطور پیش فرض دارای چندین نوع نمودار می باشد که شما بر اساس سلیقه و نیازتان می توانید نمودار مورد نظر خود را انتخاب و استفاده کنید.

معمولا از نمودارها برای نمایش و تحلیل اطلاعات استفاده می شود. به عنوان مثال شما می توانید میزان فروش ماهانه و سالانه محصولات خود را در اکسل بصورت نمودار نمایش دهید.

همچنین می توانید نمودار را به سلیقه خودتان ویرایش کنید . به عنوان مثال می توانید رنگ و سایز بخش های مختلف را تغییر دهید.

نمودارهای پرکاربرد اکسل موارد زیر است:

نمودار خطی

نمودار ستونی

نمودار دایره ای

نمودار آبشاری

نمودار میله ای

برای آشنایی بیشتر با نمودارهای اکسل مقاله رسم نمودار در اکسل را بخوانید.

چرا باید اکسل را یاد بگیریم ؟

خب تا به اینجای کار پاسخ اینکه اکسل چیست را دریافت کردید. همانطور که در قبل گفتیم امروزه اکثر افراد ، شرکت ها و ادارات برای ثبت، ذخیره و تحلیل اطلاعات از نرم افزار اکسل استفاده می کنند. اگر شما قصد دارید در شرکت یا اداره ای استخدام شوید در ابتدا نیاز است که نحوه کار با اکسل را بخوبی یاد بگیرید.

این نرم افزار دارای محیطی ساده و کاربرد پسند می باشد و شما براحتی می توانید در کمترین زمان نحوه کار با این نرم افزار را بخوبی یاد بگیرید.

اگر می خواهید در کوتاه ترین زمان نحوه کار با اکسل را بصورت اصولی و کاربردی یاد بگیرید ما دوره آموزش اکسل را به شما پیشنهاد می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *