تابلوهای راهنمایی رانندگی

تابلوهای راهنمایی و رانندگی

در این آموزش قصد داریم به انواع تابلوهای راهنمایی رانندگی بپردازیم و می خواهیم به زبانی ساده تابلوها و مهمترین علائم راهنمایی و رانندگی را به شما عزیزان آموزش دهیم.

تابلوهای رانندگی یکی از مهمترین بخش های کتاب آیین نامه رانندگی می باشد که قبل از شرکت در آزمون آیین نامه رانندگی حتما باید تمام این تابلوها را بخوبی یاد بگیرید و به خاطر بسپارید. 

در کتاب آیین نامه بیش از 200 نوع تابلو وجود دارد که یادگیری تمام این تابلوها الزامی می باشد. با توجه به اینکه تابلوهای راهنمایی و رانندگی بیش از 200 نوع می باشد به همین خاطر یادگیری این تعداد تابلو برای خیلی از افراد کاری سخت و دشوار است.

ما در این آموزش می خواهیم به روش کاملا درست و اصولی انواع تابلوهای راهنمایی رانندگی را به شما آموزش دهیم تا بتوانید براحتی تمام تابلوها را بخاطر بسپارید. همچنین مقاله دیگری به نام نمونه سوالات آیین نامه رانندگی در سایت وجود دارد که در آن در مورد تابلوها نیز چندین نمونه سوال وجود دارد که می توانید آن مقاله را نیز مطالعه کنید.

این مقاله را هم بخوانید: رنگ تابلوهای راهنمایی رانندگی

تابلوهای راهنمایی و رانندگی شامل 3 نوع می باشد.

1. تابلوهای هشدار دهنده یا اخطاری

2. تابلوهای بازدارنده یا انتظامی 

3. تابلوهای آگاهی دهنده یا اخباری

برای اینکه بتوانید انواع تابلوهای راهنمایی و رانندگی را راحت تر بخاطر بسپارید در ابتدا باید این نکته را در ذهن خود ثبت کنید که در کل سه نوع تابلو وجود دارد. یعنی 1. تابلوهای اخطاری یا هشدار دهنده 2. تابلوهای بازدارنده یا انتظامی 3. تابلوهای آگاهی دهنده یا اخباری.

در ادامه به معرفی این سه نوع تابلو می پردازیم.

تابلوهای اخطاری یا هشدار دهنده

این نوع تابلوها اکثرا به شکل مثلث با نوار حاشیه قرمز رنگ و با زمینه سفید طراحی و ساخته می شوند و در واقع نوعی خطر را هشدار می دهند. البته در تابلوهای اخطاری یا هشدار دهنده 7 نوع تابلو دیگر نیز وجود دارد که به شکل مثلث نمی باشند.

تابلوهای اخطاری

تابلوهای اخطاری یا هشدار دهنده

تابلوهای بازدارنده یا انتظامی 

یکی دیگر از انواع تابلوهای راهنمایی و رانندگی، تابلوهای بازدارنده یا انتظامی می باشد. تقریبا بیش از نود درصد تابلوهای بازدارنده انتظامی به شکل دایره با نوار حاشیه ای قرمز رنگ می باشند و نوع ممنوعیت را نشان می دهند. در این نوع تابلوهایی با شکل مربع و مستطیل نیز وجود دارد.

تابلوهای بازدارنده یا انتظامی

تابلوهای انتظامی راهنمایی و رانندگی

تابلوهای آگاهی دهنده یا اخباری 

در واقع تابلوهای آگاهی دهنده یا اخباری تابلوهایی هستند که حاوی توصیه های عمومی هستند که در رنگ های زرد، آبی، سبز، قهوه ای، سفید و به شکل های دایره، مربع، مستطیل، مثلث و … هستند. تابلوهای آگاهی دهنده یا اخباری به دو دسته تقسیم می شوند. الف: آگاهی دهنده دستوری. ب: آگاهی دهنده غیر دستوری.

تابلوهای آگاهی دهنده یا اخباری

نکته مهم:

با توجه به اینکه تعداد و تنوع تابلوها بسیار زیاد می باشد به همین خاطر یادگیری و به خاطر سپردن تابلوها از طریق خواندن کتاب آیین نامه بسیار سخت و زمان بر می باشد.

این مقاله را هم بخوانید: روش خواندن کتاب آیین نامه

علاوه بر این حتی اگر شما تمام تابلوهای موجود در کتاب آیین نامه را یاد بگیرید باز امکان دارد که چند روز بعد بسیاری از تابلوها را فراموش کنید.

بهترین روش برای اینکه بتوانید تمام تابلوها را در کمترین زمان در حافظه بلند مدت خود ثبت کنید یادگیری تابلوها بصورت ویدیویی می باشد. زیرا آموزش تابلوهای راهنمایی و رانندگی بصورت ویدیویی بهترین روش برای یادگیری و ثبت تابلوها در حافظه بلند مدت مغز می باشد. 

اگر می خواهید تمام تابلوها و تمام کتاب آیین نامه را بصورت ویدیویی یاد بگیرید تا براحتی در آزمون آیین نامه رانندگی قبول شوید ما به شما آموزش آیین نامه رانندگی با نمونه سوالات آیین نامه بصورت ویدیویی را پیشنهاد می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براحتی در آزمون آیین نامه قبول شوید

50 درصد تخفیف به مناسبت عیدفطر
 
روی دکمه زیر کلیک کنید
close-link