مراحل دریافت گواهینامه رانندگی

مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی

اگر به سن ۱۸ سال رسیده اید یعنی می توانید برای ثبت نام در آموزشگاه رانندگی و گرفتن گواهینامه رانندگی اقدام کنید. در این مطلب می خواهیم مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی را قدم به قدم به شما معرفی کنیم.

قبل از هر چیز باید بدانید که گواهینامه رانندگی مخصوص خودروهای سواری، گواهینامه پایه ۳ نام دارد و شما برای اینکه بتوانید با خودروی سواری رانندگی کنید باید گواهینامه رانندگی پایه ۳ دریافت کنید. با گرفتن گواهینامه رانندگی پایه ۳ می توانید با خودروهای حداکثر ۹ سرنشین و حداکثر ۳٫۵ تن وزن رانندگی کنید.

شرایط گرفتن گواهینامه پایه ۳

اولین شرط گرفتن گواهینامه رانندگی پایه ۳ این است که سن شما ۱۸ سال تمام باشد. اگر سن شما ۱۸ سال تمام است می توانید به یکی از آموزشگاه های رانندگی برای ثبت نام مراجعه کنید.

بعد از اینکه در یکی از آموزشگاه های رانندگی ثبت نام کردید باید در کلاس های آیین نامه و رانندگی شرکت کنید تا برای شرکت در آزمون آیین نامه و امتحان شهری آمادگی لازم را کسب کنید. بعد از اینکه دوره های آموزشی تئوری و عملی را سپری کردید می توانید برای گرفتن گواهینامه رانندگی در آزمون ها شرکت کنید.

شرط دریافت گواهینامه رانندگی قبولی در هر دو آزمون یعنی آزمون آیین نامه و امتحان شهری می باشد. در ادامه به مدارک لازم برای دریافت گواهینامه پایه ۳ می پردازیم.

مدارک لازم برای گرفتن گواهینامه پایه ۳

برای اینکه بتوانید در آموزشگاه رانندگی برای دریافت گواهینامه پایه ۳ ثبت نام کنید حتما باید مدارک زیر را هنگام ثبت نام با خود به همراه داشته باشید.

۱٫ اصل کارت ملی

۲٫ اصل شناسنامه عکس دار به همراه کپی از صفحات اول و توضیحات

۳٫ هشت قطعه عکس ۴*۳ که در سال جاری انداخته اید

۴٫ اصل کارت پایان خدمت یا کارت معافیت به همراه کپی پشت و رو

نکته: اگر کارت پایان خدمت ندارید می توانید یکی از مدارک زیر را برای ثبت نام ارائه دهید.

۱٫ گواهی اشتغال به تحصیل به همراه مهر تائیدیه منطقه ( برای دانشجویان شهرستان با تائیدیه پلیس راهور ) به همراه کارت تحصیلی یا انتخاب واحد درسی

۲٫ گواهی اشتغال به خدمت عکس دار ( به همراه فیش حقوقی یا دفترچه مرخصی )

۳٫ برگه اعزام به خدمت کامپیوتری به همراه کپی عدم غیبت سنواتی

بعد از اینکه ثبت نام خود را در آموزشگاه رانندگی انجام دادید به شما فرم معاینه پزشکی تحویل داده می شود. بعد از دریافت فرم معاینه باید به مطب یکی از پزشکان طرف قرارداد که از سوی آموزشگاه رانندگی معرفی می شود مراجعه کنید و در نهایت باید نتیجه معاینات را تحویل آموزشگاه بدهید.

هزینه گرفتن گواهینامه رانندگی نیز معمولا هر سال درصد مشخصی افزایش پیدا می کند. در حال حاضر هزینه ثبت نام در آموزشگاه رانندگی، شرکت در کلاس ها و آزمون ها حدودا یک میلیون خورده ای می باشد.

براحتی در آزمون آیین نامه قبول شوید

همانطور که می دانید برای گرفتن گواهینامه حتما باید در آزمون آیین نامه رانندگی قبول شوید. برای قبولی در آزمون هم باید کل کتاب آیین نامه را بخوبی یاد بگیرید. از آنجایی که خواندن کتاب آیین نامه کار سخت و زمان بری می باشد بنابراین بهترین و سریع ترین راه یادگیری آیین نامه دیدن آموزش تصویری آیین نامه است.

با مشاهده ویدیوهای آموزش تصویری آیین نامه براحتی می توانید کل کتاب آیین نامه را بصورت تصویری در موبایل خود یاد بگیرید و با خیال راحت در آزمون آیین نامه شرکت کنید.

برای تهیه آموزش تصویری آیین نامه رانندگی به همراه نمونه سوالات آیین نامه روی تصویری زیر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش تصویری آیین نامه
به همراه نمونه سوالات آیین نامه

بدون نیاز به خواندن کتاب آیین نامه