مفهوم شکل ها در علائم عبور و مرور

در این مطلب می خواهیم به مفهوم شکل ها در علائم عبور و مرور بپردازیم و شکل علائم راهنمایی و رانندگی را بررسی کنیم. در واقع می خواهیم شکل تابلوهای راهنمایی رانندگی را به شما عزیزان معرفی کنیم. برای قبولی در آزمون آیین نامه حتما باید تمام تابلوهای رانندگی را یاد بگیرید و قبل از یادگیری تابلوها در ابتدا باید با مفهوم شکل ها آشنا شوید.

اشتباهی که خیلی از افراد در یادگیری علائم و تابلوهای رانندگی انجام می دهند این است که قبل از اینکه به یادگیری رنگ و شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی بپردازند، در همان ابتدا مستقیما سراغ یادگیری تابلوهای راهنمایی رانندگی می روند.

همین اشتباه باعث می شود که خیلی از افرادی که در آزمون آیین نامه رانندگی شرکت می کنند نتوانند به درستی به سوالات مربوط به تابلوهای رانندگی پاسخ دهند. برای یادگیری بهتر علائم و تابلوهای راهنمایی و رانندگی روش درست این است که در ابتدا مفهوم رنگ و شکل علائم عبور و مرور را یاد بگیرید.

این مقاله را هم بخوانید: رنگ تابلوهای راهنمایی رانندگی

افرادی که در ابتدا به یادگیری مفهوم شکل ها در علائم عبور و مرور می پردازند و همچنین مفهوم رنگ ها را یاد می گیرند، خیلی راحت تر و سریع تر می توانند انواع تابلوهای راهنمایی و رانندگی را یاد بگیرند.

این مقاله را هم بخوانید: تابلوهای راهنمایی رانندگی

در ادامه به مفهوم شکل ها در علائم عبور و مرور می پردازیم و شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی را به شما معرفی می کنیم.

شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی

بطور کلی برای شکل تابلوها و علائم رانندگی از 9 شکل متفاوت استفاده شده است که هر کدام معنا و مفهوم خاص خود را دارند.

1. هشت گوشه

2. مستطیل افقی

3. مثلث متساوی الاضلاع ( نشسته روی یک راس )

4. مستطیل قائم

5. مستطیل پرچمی

6. لوزی ( مربع نشسته روی یک راس )

7. پنج گوشه با نقطه راس فوقانی

8. دایره

9. مثلث متساوی الاضلاع ( نشسته روی قاعده )

شکل هشت گوشه در تابلوهای رانندگی

این شکل در علائم عبور و مرور به معنای تابلوهای ایست ( توقف ) می باشد. همانطور که مشاهده می کنید شکل تابلو ایست به صورت هشت گوشه می باشد.

شکل مستطیل افقی در تابلوهای راهنمایی و رانندگی

در شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی این شکل معمولا برای تابلوهای راهنما و هشدار برای خطرات ناشی از تعمیر و نگهداری می باشد. همانطور که مشاهده می کنید شکل تابلوی ابتدای منطقه مسکونی بصورت مستطیل افقی می باشد.

شکل مثلث متساوی الاضلاع ( نشسته روی یک راس )

این شکل در علائم عبور و مرور صرفا برای رعایت حق تقدم می باشد. بخاطر داشته باشید که مثلث متساوی الاضلاع ( نشسته روی یک راس ) در شکل تابلوها و علائم رانندگی فقط برای تابلو حق تقدم استفاده شده است.

همانطور که مشاهده می کنید شکل تابلو رعایت حق تقدم به صورت مثلث متساوی الاضلاع ( نشسته روی یک راس ) می باشد.

مستطیل قائم در شکل علائم عبور و مرور

این شکل در علائم عبور و مرور معمولا برای تابلوهای دستوری و خدمات می باشد. مستطیل قائم یکی از پر کاربردترین اشکال در علائم عبور و مرور است. شکل تابلوهای اخباری اکثرا بصورت مستطیل قائم است. همانطور که مشاهده می کنید تابلو ایستگاه اتوبوس به صورت مستطیل قائم می باشد.

مستطیل پرچمی در علائم عبور و مرور

مستطیل پرچمی در شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی معمولا برای علائم راهنما می باشد. همانطور که مشاهده می کنید شکل تابلوی راهنمای مسیر به صورت مستطیل پرچمی می باشد.

لوزی ( مربع نشسته روی یک راس )

این شکل در علائم عبور و مرور به معنای شروع و پایان حق تقدم مسیر می باشد. همانطور که مشاهده می کنید شکل تابلو خیابان اصلی و شکل تابلو پایان خیابان اصلی به صورت لوزی ( مربع نشسته روی یک راس ) می باشد.

پنج گوشه با نقطه راس فوقانی در تابلوهای رانندگی

در شکل تابلوهای راهنمایی رانندگی این شکل به معنای علائم هشدار برای مدرسه و دبیرستان می باشد. تابلویی که مشاهده می کنید تابلو مدرسه می باشد که به شکل پنج گوشه با نقطه راس فوقانی است.

دایره در شکل تابلوهای رانندگی

در علائم عبور و مرور دایره یکی از پر کاربردترین اشکال است. این شکل در علائم راهنمایی و رانندگی به معنای علامت دستوری و بازدارنده می باشد. همانطور که مشاهده می کنید شکل تابلو ورود ممنوع، شکل تابلو بوق زدن ممنوع، شکل تابلو توقف ممنوع، و شکل تابلو ایستادن ممنوع بصورت دایره می باشد.

مثلث متساوی الاضلاع ( نشسته روی قاعده )

در شکل تابلوهای راهنمایی و رانندگی مثلث متساوی الاضلاع ( نشسته روی قاعده ) جزو پر کاربردترین شکل ها می باشد. شکل تابلوهای هشدار دهنده به صورت مثلث متساوی الاضلاع می باشد. 

این شکل در تابلوهای راهنمایی رانندگی به معنای علامت هشدار دهنده برای خطر می باشد که با نوار حاشیه قرمز رنگ است. همانطور که مشاهده می کنید شکل تابلو خطر و شکل تابلو کارگران مشغول کارند به صورت مثلث متساوی الاضلاع ( نشسته روی قاعده ) می باشد.

نکته: بهترین و سریع ترین روش برای یادگیری تابلوهای راهنمایی و رانندگی و همچنین یادگیری کل کتاب آیین نامه و قبولی 100 درصد در آزمون آیین نامه رانندگی، یادگیری ویدیویی کتاب آیین نامه می باشد. برای یادگیری کتاب آیین نامه و قبولی در آزمون آیین نامه ما آموزش آیین نامه ( ویدیویی ) را به شما توصیه می کنیم.

برای تهیه آموزش آیین نامه به همراه نمونه سوالات آیین نامه روی تصویر زیر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

براحتی در آزمون آیین نامه رانندگی قبول شوید

بدون نیاز به خواندن کتاب آیین نامه