سئو چیست؟ چرا باید به سئو سایت اهمیت بدهیم؟

سئو

به زبان ساده سئو یعنی یکسری کارهایی را بر روی یک وب سایت انجام بدهیم تا آن وب سایت در نتایج جستجوی گوگل و سایر موتورهای جستجو به رتبه های بهتری برسد.

به عنوان مثال ما یک وب سایت داریم که در حوزه آشپزی فعالیت می کند و می خواهیم وقتی افراد کلمه آموزش آشپزی را در گوگل جستجو می کنند وب سایت ما در اولین نتایج برای افراد نمایش داده شود. برای این کار باید مجموعه ای از کارها را بر روی وب سایتمان انجام بدهیم که به آن سئو گفته می شود.

این یک تعریف ساده و مختصر از سئو بود. در ادامه به معرفی کامل سئو می پردازیم تا این مهارت شیرین و جذاب را بهتر بشناسید.

سئو یا SEO چیست؟

سئو (SEO) در واقع مخفف سه کلمه Search Engine Optimization می باشد که به معنی بهینه سازی برای موتورهای جستجو است. ولی تعریف سئو به همین جا ختم نمی شود. سئو را می توان انجام مجموعه ای از فعالیت ها در طراحی سایت، استراتژی محتوایی و تولید محتوا، لینک سازی داخلی و خارجی دانست که در نهایت باعث می شود یک وب سایت نتایج بهتری را در جستجوی گوگل کسب کند و بازدید کننده ی بیشتری را جذب کند.

هدف از سئو یک وب سایت این است که بازدید کننده ی بیشتری را از گوگل و سایر موتورهای جستجو جذب کنیم. در واقع هرچه وب سایت ما بازدید کنند بیشتری داشته باشد یعنی افراد بیشتری با وب سایت و کسب و کار ما آشنا می شوند که در نهایت منجر به افزایش درآمد ما خواهد شد. البته بازدید کننده ی بیشتر همیشه منجر به افزایش فروش و درآمد بیشتر نخواهد شد. برای افزایش درآمد علاوه بر سئو نیاز است که موارد دیگری را همراه با سئو انجام دهیم تا در نهایت بازدیدکنندگان را تبدیل به مشتری کنیم.

سئو چیست
سئو چیست

چرا سئو سایت مهم است؟

همانطور که در ابتدا گفته شد برای اینکه یک وب سایت به درآمد برسد در ابتدا نیاز به بازدید کننده دارد. یکی از بهترین روش های جذب بازدید کننده سئو سایت می باشد. به طور کلی به دو روش می توان برای یک وب سایت بازدید کننده جذب کرد.

روش اول سرمایه گذاری روی سئو سایت و جذب بازدید کننده از طریق گوگل است که می توان گفت بهترین روش جذب بازدید کننده همین روش می باشد. روش دوم هم جذب بازدید کننده از طریق انواع روش های بازاریابی و تبلیغات مانند شبکه های اجتماعی، تبلیغات کلیکی و … است که نسبت به SEO نیازمند صرف هزینه بیشتری است.

هرچند هر دو روش یعنی هم SEO و هم تبلیغات نیاز به صرف هزینه دارند اما با اطمینان می توان گفت بهترین و کارآمدترین روش برای جذب بازدید کننده سرمایه گذاری روی سئو سایت می باشد. برای درک بهتر میزان اهمیت سئو سایت باید با مزایای SEO نبست به تبلیغات آشنا شوید.

۳ مزیت مهم سئو سایت

یکی از مهمترین مزایای سئو نسبت به تبلیغات این است که افرادی که از طریق جستجوی گوگل با یک وب سایت آشنا می شوند خیلی راحت تر به آن وب سایت اعتماد می کنند و از محصولات و یا خدمات آن استفاده می کنند.

مزیت دیگر سئو نسبت به سایر روش های جذب بازدید کننده این است که افراد در زمان درست با وب سایت شما آشنا می شوند. یعنی وقتی فردی در گوگل کلمه خرید بلیط هواپیما را جستجو می کند یعنی به احتمال بسیار زیاد در آن لحظه قصد خرید بلیط را دارد و به احتمال زیاد برای خرید وارد وب سایت هایی می شود که در نتایج اول جستجوی گوگل قرار دارند.

یکی دیگر از مهمترین مزایای سئو نسبت به تبلیغات این است که هم هزینه کمتری دارد و هم اینکه برای مدت طولانی می تواند برای وب سایت بازدید کننده جذب کند. به عنوان مثال اگر شما بخواهید برای وب سایت خود از طریق تبلیغات بازدید کننده جذب کنید در واقع وب سایت شما فقط زمانی که تبلیغات فعال است بازدید کننده دارد. یعنی به محض اینکه تبلیغات را قطع کنید دیگر بازدید کننده ای نخواهید داشت. یعنی هر دفعه که بخواهید بازدید کننده جذب کنید باید کلی هزینه صرف تبلیغات کنید.

اما در سئو سایت شرایط کاملا متفاوت است. اگر بصورت اصولی روی سئو سایت خود کار کنید و در کلمات کلیدی حوزه کاری خود به صفحه اول گوگل و نتایج اول برسید دیگر خیالتان راحت است که هر روز بازدیدکننده رایگان دارید. در واقع تا زمانی که وب سایت شما در نتایج اول گوگل قرار دارد بازدید کننده نیز وجود دارد. 

اهمیت SEO سایت آنقدر زیاد است که می توان ساعت ها در مورد آن صحبت کرد اما به این معنی نیست که به طور کلی از سایر روش های جذب بازدید کننده غافل شویم. سئو سایت موضوعی زمان بر می باشد. یعنی اینطور نیست که ما امروز یکسری کارها را بر روی وب سایت خود انجام دهیم و انتظار داشته باشیم که فردا در نتیجه اول گوگل قرار بگیریم. بهترین کار این است که علاوه بر تمرکز بر روی سئو سایت برنامه ای هم برای جذب بازدید کننده از سایر روش ها داشته باشیم.

چرا موتورهای جستجو به سئو نیاز دارند؟

در سال های گذشته اکثر افراد برای رسیدن به پاسخ سوالات خود معمولا به کتاب ها مراجعه می کردند اما امروزه شرایط کاملا متفاوت شده است. امروزه افراد برای رسیدن به پاسخ سوالات خود اولین کاری که انجام می دهند این است که به گوگل مراجعه می کنند.

در واقع امروزه گوگل آسانترین و سریعترین راه برای رسیدن به پاسخ سوالات شده است و روزانه میلیاردها جستجو در گوگل و سایر موتورهای جستجو انجام می شود. از آنجایی که میلیون ها وب سایت در جهان وجود دارد و همچنین روزانه میلیون ها نفر در گوگل جستجو انجام می دهند، سیاست گوگل این است که بهترین نتیجه را برای افراد نمایش دهد.

به عنوان مثال وقتی شما عبارتی را در گوگل جستجو می کنید در صفحه اول گوگل حداکثر ۱۰ نتیجه یا همان ۱۰ لینک برای شما نمایش داده می شود که از نظر گوگل این ۱۰ نتیجه جزو بهترین ها هستند و لیاقت حضور در صفحه اول را دارند. اگر شما تازه کار باشید معمولا این سوال برایتان بوجود می آید که گوگل چگونه تشخیص می دهد که کدام وب سایت ها جزو بهترین ها هستند و اصولا چگونه وب سایت ها را رتبه بندی می کند. در واقع سوال این است که موتورهای جستجو چگونه کار می کنند.

دقیقا در همینجاست که اهمیت سئو سایت مشخص می شود. وب سایت هایی که سئوی بهتری دارند و برای موتورهای جستجو بهینه شده اند شانس بیشتری برای حضور در صفحه اول گوگل را دارند.

این هوش مصنوعی و الگوریتم های گوگل هستند که وب سایت ها را رتبه بندی می کنند و بر اساس فاکتورهای مختلفی تصمیم می گیرند که کدام وب سایت ها را در نتایج اول جستجو نمایش دهند. از مهمترین مواردی که موتورهای جستجو برای رتبه بندی سایت ها در نظر دارند می توان به کیفیت محتوا، سرعت سایت، تجربه کاربری و اعتبار سایت اشاره کرد.

یعنی از نظر گوگل وب سایتی لیاقت حضور در صفحه اول را دارد که نسبت به سایر وب سایت ها دارای محتوای باکیفیت تر، سرعت بیشتر، تجربه کاربری بهتر و اعتبار بیشتری است. البته گوگل برای رتبه بندی وب سایت ها موارد بیشتری را بررسی می کند اما مواردی که به آن اشاره کردیم جزو مهمترین ها هستند.

به طور کلی موتورهای جستجو که مهمترین آن گوگل است دائم در حال بهبود هوش مصنوعی و الگوریتم های خود هستند تا وقتی فردی عبارتی را جستجو می کند بتوانند از میان هزاران وب سایتی که وجود دارند بهترین نتیجه را برای کاربر نمایش دهند.

مهم ترین مراحل سئو سایت چیست؟

تا به اینجای کار تا حدودی با سئو سایت یا همان بهینه سازی برای موتورهای جستجو آشنا شدید. حال وقت آن رسیده که به ۳ مرحله از مهمترین مراحل سئو سایت آشنا شوید. سئو را می توان به یک مسابقه تشبیه کرد. مسابقه ای که برای موفقیت در آن نیاز به دانش، تلاش مستمر و هدفمند و مهمتر از همه صبر است.

سئو مسابقه ای سخت میان وب سایت ها برای رسیدن به صفحه اول گوگل و همچنین رسیدن به بهترین جایگاه در صفحه اول گوگل است. برندگان این مسابقه سایت هایی هستند که به بهترین جایگاه در نتایج جستجو می رسند و پاداش برندگان همان افردی هستند که وارد سایت می شوند. رسیدن به جایگاه بهتر یعنی جذب بازدید کننده بیشتر و بازدید کننده بیشتر یعنی فروش و درآمد بیشتر.

برای کسب موفقیت در این مسابقه باید در تمام مراحل با هدف و برنامه ای دقیق در مسیر درست حرکت کرد. سئو سایت شامل ۳ مرحله مهم است که به شرح زیر است:

۱- سئو تکنیکال یا Technical SEO

۲- سئو داخلی یا On-Page SEO

۳- سئو خارجی یا Off-Page SEO

مهمترین مراحل سئو سایت
مهمترین مراحل سئو سایت

سئو تکنیکال یا Technical SEO چیست؟

قبل از هر چیزی در ابتدا باید وب سایتمان را به یک سایت کاملا استاندارد و اصولی از لحاظ فنی و تکنیکی تبدیل کنیم تا برای موتورهای جستجو قابل فهم باشد و براحتی بتوانند وب سایت را بررسی و تجزیه و تحلیل کنند. سئو فنی یا همان سئو تکنیکال Technical SEO می تواند شامل مواردی مانند بهینه سازی سرعت سایت، رعایت اصول سئو در طراحی تجربه کاربری، نمایش صحیح در دستگاه های مختلف مانند موبایل، تبلت و کامپیوتر، استاندارد سازی کدنویسی سایت، نشانه گذاری استاندارد (schema) باشد.

سئو داخلی یا On-Page SEO چیست؟

On Page SEO یا همان سئو داخلی را می توان مهم ترین بخش سئو سایت دانست. به کلیه بهینه سازی هایی که داخل وب سایت انجام می شود سئو داخلی گفته می شود. به زبان ساده سئو داخلی یعنی با ارزش تر کردن و کاربردی تر کردن وب سایت برای کاربران و موتورهای جستجو. سئو داخلی می تواند شامل مواردی مانند انتشار محتوای با کیفیت و مرتبط، خوانایی و معماری صفحه، لینک سازی داخلی، ساختاربندی URL، بهینه سازی عنوان، تگ‌ها و تصاویر باشد. نکته مهمی که در مورد سئو داخلی وجود دارد این است که هر چقدر وب سایت شما برای بازدیدکنندگان و کاربران مفیدتر و کارآمدتر باشد به مرور زمان ترافیک بیشتری جذب خواهید کرد و همچنین به رتبه های بهتری در نتایج موتورهای جستجو خواهید رسید.

سئو خارجی یا Off-Page SEO چیست؟

Off Page Seo یا همان سئو خارجی به تمام فعالیت هایی که خارج از وب سایت به منظور کسب اعتبار و ارتقا رتبه صفحات در موتورهای جستجو انجام می شود گفته می شود. این فعالیت ها می تواند گرفتن بک لینک از سایر وب سایت ها باشد. وقتی یک سایت بک لینک های با ارزش و با کیفیت تر بیشتری نسب به سایر سایت ها داشته باشد معمولا به رتبه های بهتری در نتایج جستجو می رسد. در واقع یک وب سایت با گرفتن بک لینک های با ارزش و با کیفیت اعتباری بیشتری نزد موتورهای جستجو کسب می کند. البته داشتن تعداد زیاد بک لینک همیشه منجر به ارتقا رتبه در نتایج جستجو نخواهد شد. سئو خارجی یکی از مراحل خیلی حساس در سئو سایت می باشد که حتما باید با اصولی و با احتیاط انجام شود.

چگونه سایت هایی که در نتایج اول گوگل هستند ثروتمند می شوند؟

اگر شما هم دارای وب سایت هستید و می خواهید سایت خود را به درآمدهای بالا برسانید باید به طور جدی روی سئو سایت خود سرمایه گذاری کنید. اگر بتوانید سایت خود را به صفحه اول گوگل برسانید قطعا می توانید به درآمد برسید و اگر سایت خود را به ۳ نتیجه اول جستجوی گوگل برسانید می توانید در حوزه کاری خود جزو افراد ثروتمند شوید.

با توجه به آمارهای رسمی که از گوگل منتشر شده است بیش از ۳۰ درصد افراد روی نتیجه اول کلیک می کنند و وارد اولین وب سایت می‌شوند و اگر قیمت محصول و یا خدمات آن سایت مناسب باشد با همان سایت کار می کنند. سایر افراد نیز علاوه بر اینکه از اولین نتیجه بازدید می کنند برای بررسی قیمت به نتایج بعدی هم مراجعه می کنند. نکته مهم این است که درصد ناچیزی از افراد سراغ صفحه دوم گوگل می روند. در واقع می توان گفت کسی سراغ صفحه دوم نمی رود و معمولا پاسخ سوال خود را در همان ۳ نتیجه اول گوگل پیدا می کند.

حال می خواهیم ببینیم که چگونه سایت هایی که در نتایج اول گوگل هستند به ثروت می رسند. فرض کنید روزانه ۳ هزار نفر کلمه خرید کفش مردانه را جستجو می کنند. اگر ۳۰ درصد این افراد وارد اولین سایت شوند یعنی در یک روز هزار نفر برای خرید کفش مردانه وارد سایت شده اند و اگر فقط ۱۰۰ نفر از این سایت خرید انجام بدهند و سود حاصل از فروش هر کفش برای صاحب سایت ۲۰۰ هزار تومان باشد جمع کل سود می شود ۲۰ میلیون تومان. حالا اگر روزانه ۲۰ میلیون تومان را ضرب در ۳۰ روز بکنیم نتیجه می شود ۶۰۰ میلیون تومان سود در ماه.

این مثال فقط برای یک قلم جنس یعنی کفش مردانه بود. حالا فرض کنید این وب سایت علاوه بر کفش مردانه محصولات دیگری مانند کفش زنانه و کیف مردانه و کیف زنانه هم داشته باشد و در این کلمات نیز در نتایج اول گوگل قرار داشته باشد. وقتی در سایر کلمات نیز در نتایج اول گوگل باشد براحتی می تواند در ماه میلیاردها تومان محصول بفروش برساند.

در واقع سئو اینگونه می تواند یک فرد یا یک مجموعه را به ثروت برساند. یعنی هرچه در کلمات حوزه کاری خودتان در نتایج اول گوگل قرار داشته باشید یعنی بازدید کننده بیشتری جذب می کنید و بازدید کننده بیشتر هم یعنی فروش و درآمد بیشتر.

چگونه سایت هایی که در نتایج اول گوگل هستند ثروتمند می شوند
چگونه سایت هایی که در نتایج اول گوگل هستند ثروتمند می شوند

Black Hat Seo یا سئو‌ی کلاه سیاه چیست؟

به زبان ساده سئو‌ی کلاه سیاه یا Black Hat Seo به مجموعه ای از اقدامات برای تقلب و دور زدن قوانین و مقررات موتورهای جستجو به منظور هرچه سریعتر رسیدن به رتبه های برتر جستجو گفته می شود. در سالهای قبل که هوش مصنوعی و الگوریتم های گوگل مانند امروز پیشرفته نبود بسیاری از سایت ها با انواع تکنیک های کلاه سیاه خود در مدت زمانی کوتاه خود را به نتایج برتر جستجو می رساندند اما امروز دیگر سئو کلاه سیاه روشی کارآمد و اصولی برای رسیدن به نتایج برتر نیست.

برخی از تکنیک های کلاه سیاه به شرح زیر است:

۱- استفاده از مزرعه لینک

۲- خرید بک لینک

۳- استفاده از محتوای کپی

۴- انتشار محتوای بی کیفیت

۵- ایجاد کامنت های اسپم 

سئوی کلاه سیاه
سئوی کلاه سیاه

White Hat Seo یا سئو‌ی کلاه سفید چیست؟

سئو کلاه سفید یا White Hat Seo بهترین و اصولی ترین روش سئو سایت می باشد. سئو کلاه سفید بر خلاف سئو کلاه سیاه به دنبال تقلب و دور زدن موتورهای جستجو نیست. در واقع سئو کلاه سفید یعنی پیروی از قوانین و مقررات موتورهای جستجو و فعالیت در چهارچوب قوائد تعریف شده برای بهبود رتبه صفحات سایت در نتایج جستجو است. به سئو کلاه سفید در اصطلاح سئو اخلاقی نیز گفته می شود. در این روش مهمترین موضوع جلب اعتماد و رضایت کاربران است. در سئو سایت اصولا وقتی بتوان رضایت و اعتماد کاربران را جلب کرد به دنبال آن رضایت و اعتماد موتورهای جستجو را نیز می توان بدست آورد.

Gray Hat Seo یا سئو‌ی کلاه خاکستری چیست؟

سئو‌ی کلاه خاکستری یا Gray Hat Seo چیزی مابین کلاه سفید و کلاه سیاه است. سئوی کلاه خاکستری به طور کلی عمل بدی نیست اما در هر صورت این روش نیز مانند سئوی کلاه سیاه دارای ریسک می باشد و می تواند در بلند مدت به سایت آسیب برساند.

آموزش پیشنهادی مهد علم

دیدگاهتان را بنویسید

ورود | ثبت نام
برای ادامه لطفا شماره موبایل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد