روش صحیح سبقت گرفتن

سبقت گرفتن

در این مطلب می خواهیم به روش صحیح سبقت گرفتن و نکات مربوط به آن بپردازیم. سبقت گرفتن یعنی چه؟ به زبان ساده یعنی پیشی گرفتن یا جلو افتادن از وسیله ی نقلیه ی دیگری که در همان مسیر در حال حرکت می باشد.

در واقع وسیله ی نقلیه ای می تواند سبقت بگیرد که سرعتش از خودرویی که در جلوی آن در حال حرکت است بیشتر باشد. همچنین خودرویی که قصد سبقت گرفتن دارد باید با رعایت تمام نکات ایمنی و قوانین راهنمایی و رانندگی اقدام به این کار کند.

قوانین سبقت گرفتن

۱٫ در صورتی که واقعا نیاز به سبقت گرفتن دارید اقدام به این کار کنید.

۲٫ حتما جهت فاصله گرفتن، وسیله نقلیه جلو و پشت سر را کنترل کنید.

۳٫ هر زمان که اطمینان دارید که بدون فشار زیاد و افزایش سرعت قادر به سبقت از خودروی جلویی خود هستید برای این کار اقدام کنید.

۴٫ به راه، علائم و تابلوهای راهنمایی رانندگی از قبیل منطقه سبقت مجاز و علامت عابرین پیاده توجه کنید.

۵٫ در شب با دادن چند چراغ متناوب ( کوتاه ) و در روز با زدن چند بوق مقطع ( کوتاه ) و با فاصله ی زمانی چند ثانیه ای خودروی جلویی را از تصمیم خود آگاه سازید. باید طوری این کار را انجام دهید که به راننده ی وسیله ی نقلیه جلویی فشار روحی روانی وارد نشود و تمرکز خود را از دست ندهد.

۶٫ بلافاصله پس از پایان سبقت با استفاده از علامت راهنما به مسیر اصلی باز گردید و راه را برای سایر خودروها باز کنید.

۷٫ جهت جلوگیری از برخورد با وسیله ی نقلیه ای که از آن سبقت گرفتید ( رعایت کردن فاصله بعد از سبقت ) و هنگامی که چراغ های بزرگ جلویی اتومبیلی را که از آن سبقت گرفته اید در آیینه داخل خودروی خود مشاهده کردید فرمان را به سمت راست بچرخانید تا اتومبیل در مسیر اصلی قرار بگیرد و در آخر پس از اتمام عملیات چراغ راهنما خودرو را خاموش کنید.

۸٫ سبقت گرفتن همیشه از سمت چپ انجام می شود. توجه داشته باشید که برای تغییر مسیر جهت سبقت گیری حتما از علامت راهنما استفاده کنید.

این مقاله را هم بخوانید: روش خواندن کتاب آیین نامه

نکات مهم سبقت گیری

قبل از سبقت گیری از توانایی خودرو خود کاملا مطمئن شوید. زیرا ۷۰ درصد تصادفات رخ به رخ به این دلیل اتفاق می افتد که راننده فکر می کند می تواند عبور کند اما خودرو در حین سبقت گرفتن کم می آورد.

در هنگام سبقت گیری از مقدار زمان لازم جهت رد کردن خودروی کناری مطمئن باشید. خصوصا اگر ماشین مورد نظر اتوبوس یا کامیون است به زمان بیشتری نیاز دارید.

دقت کنید در مکان هایی که دید کافی ندارید از قبیل نزدیک پل ها، پیچ ها، تونل ها، سربالایی ها از سبقت گرفتن خودداری کنید.

اگر در حین سبقت متوجه شدید که توان موتور کم شده و در اصطلاح خودرو کم آورده است حتما دنده معکوس کرده تا موتور خودرو قدرت بیشتری بگیرد و شتاب خودرو افزایش پیدا کند و سریعتر مسیر مورد نظر را طی کرده و با رعایت قانون و زدن راهنما راست زمانیکه از آیینه جلو چراغ های ماشینی که از آن سبقت گرفته اید را مشاهده کردید به سمت راست برگردید.

پیشنهاد ویژه:

اگر می خواهید کل کتاب آیین نامه رانندگی را بصورت تصویری یاد بگیرید و براحتی در آزمون آیین نامه رانندگی قبول شوید ما به شما آموزش تصویری آیین نامه به همراه نمونه سوالات آیین نامه را پیشنهاد می کنیم. برای تهیه روی تصویر زیر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آموزش تصویری آیین نامه
به همراه نمونه سوالات آیین نامه

بدون نیاز به خواندن کتاب آیین نامه
close-link